Zpět

Aktivní feritová anténa

Feritová anténa je už více než šedesát let běžnou součástí rozhlasových přijímačů. Jejím posláním je umožnit příjem silných a středně silných stanic. Pro dálkový příjem se používají účinné venkovní antény. Přesto se mi podařilo slyšet i na feritovou anténu Ameriku. Jak je to možné? Sešlo se několik příznivých okolností. Především dlouhé zimní noci. Dále minimum sluneční činnosti, nad kterým pláčou radioamatéři kterým "nechodí" krátkovlnná pásma, ale zase se lépe šíří středovlnné kmitočty. Také existence výborně slyšitelné stanice WBBR 1130kHz A jak už asi správně tušíte, nešlo o jen tak obyčejný ferit.

Na svých stránkách jsem v minulosti popsal dvě varianty aktivní rámové antény. A nenapadlo mě nic lepšího, než vyzkoušet i zmenšenou variantu v podobě aktivní feritové antény. Hlavní výhodou takové antény je malá velikost proti "rámovce" - přece jen rámovou anténu často nelze jen tak přibalit k malému téměř kapesnímu Tecsunu nebo podobnému worldreceiveru. Aktivní feritová anténa je proti ní skladná miniatura, která se do tašky vejde téměř vždy. Velkou neznámou byla účinnost. Objektivní porovnání se stejně koncipovanou rámovkou ještě zkusím, ale stejně můžu říct, že výsledky mě příjemně překvapily.

Na obrázku je schéma zapojení, je podobné zapojení zesilovače u rámovky, ještě trochu jednodušší, princip stejný. Ladicí kondenzátor je fóliový Tesla ze starého tranzistoráku, potenciometrem se reguluje velikost zpětné vazby. Při nastavení vazby těsně před rozkmitání zapojení funguje podobně jako audion - zesílení je maximální, stejně jako selektivita.Vazební odbočka na vinutí feritové antény je zhruba ve třetině od zemního konce. Zdá se mi to ale zbytečně vysoko, rozkmitání zpětné vazby přichází poměrně brzy a asi by bylo vhodné odbočku posunout ještě níž.

Na rozdíl od rámovky je ladění a nastavení stabilnější, téměř nereaguje na příblížení ruky ke knoflíkům. Asi nejúčinnější je tato anténa ve spojení s malými worldreceivery typu "Tecsun", které mají z principu malou, méně účinnou a neladěnou feritku.

Zlepšení příjmu proti vestavěnému feritu je ohromné.Poslech americké stanice WBBR 1130 byl tedy v kombinaci přijímače Tecsun PL660 a této aktivní feritky vyladěné na maximum.

Velkou výhodou je i směrovost feritové antény, která je ještě citelně lepší než u rámovky a kompenzuje nižší účinnost feritky proti rámu.

Horší a méně přesvědčivé výsledky jsou paradoxně s velkými přijímači typu Selena, Riga nebo Grundig Satellit, s velkou a laděnou feritovou anténou. Pravděpodobně záleží i na tom, jak se sejde přesné naladění zde už poměrně velké a účinné vestavěné feritky s přídavnou aktivní. Téměř zbytečná práce je potom snaha o zlepšení příjmu levných supermarketových tranzistoráků postavených na technologii SDR čipů.
Je také třeba dávat pozor na naladění a sílu signálu, i u Tecsunu není v zásadě nic nemožného při chybném naladění přes vzniklé kombinační kmitočty při zahlcení silným signálem vnutit stanici na úplně jiném kmitočtu. Zajímavostí je potom dosah "vysílání" po rozkmitání aktivní feritky přetaženou zpětnou vazbou. Signál ze vzniklého oscilátoru je slyšet na dobrých deset metrů a po doplnění o modulaci může vzniknout jednoduchý domácí AM vysílač.

Zpět