Letošní holické radioamatérské setkání mi přišlo skutečně trochu odlišné od předcházejících let a asi to není náhoda. Blešák byl sice snad ještě větší než loni, ale mizí klasický radioamatérský a radiový sortiment, který je nahrazován nejrůznějším elektrošrotem a PC šrotem. Především počítačové věci se mi kupovat zde nikdy neosvědčilo. Na druhou stranu holické setkání do určité míry přestává být o "kšeftu" a stává se z něj skutečné "setkání". Loni jsem kritizoval nedostatek míst k posezení ve stínu, letos pořadatelé na volném placu před kulturákem postavili velkostan s řadami laviček a stolů. Výborně, díky za to. To bylo podle mě přesně to pravé.
Přestože "radiových" věcí zde ubývá a pokud jsou, jde převážně o sortiment nejrůznějších VKV FM radiostanic, něco zajímavého se objevilo. Z inkurantů například dvě R326:
A druhá asi nekompletní "holá" v napohled zanedbanějším stavu:
Holický radioklub dokonce prodával i nějakou zapomenutou R250:
Pokud byste zatoužili po nějakém modernějším rádiu, v nabídce byl například tento Radio Shack DX394"
Nebo svého času špička, AOR7030:
Když už jsme u historických skvostů, u prodejce historických radiopřijímačů byl zajímavý soubor nejrůznějších dobových rámových antén:
Otázka je, nakolik jsou některé z nich skutečně rámové podle současných představ, zda některé nejsou spíš neladěnou mnohozávitovou smyčkovou anténu nebo pokusem o pokojovou kapacitní anténu ve stylu "smotej co nejvíc drátu do daného prostoru". Ale ať je to jak chce, je to zajímavé dobře se na to kouká.
Samozřejmě že letos jsem také trochu ukojil své vetešnické a sběratelské touhy a pudy. Tentokrát to byl klasický přeloučský kazeťák SM260:
Stav na první pohled nebyl nic moc, na obrázku už je po úvodní "kosmetice" kde je vyčištěno zvenku vše co jarovou vodou, lihem, benzínem a čističem brzd ze zahumuseného předního panelu pustilo. Nefunguje pravý VUmetr, ale "esemko" bude stejně sloužit už jen na přehrávání, tak to vem čert. Jinak vypadá celkem zachovale a v dobrém stavu.
Z dřívějška zde mám jeho mladší variantu SM261 ve zcela netradičním černém provedení a s dobovými úpravami včetně dynamické předmagnetizace, ale původní klasika SM260 "ve stříbrné metle" mi chyběla.
Hodí se totiž k receiveru T820, ano, tomu popisovanému o kus jinde, poskládanému ze dvou polovraků. Nedá mi to, neodpustím si poznámku - T820 tehdy stála sedm a půl tisíce, SM260 pět a půl. Takže tohle je "věžička" za tehdejších 13 000Kčs, na konci osmdesátých let můj půlroční čistý plat. A tak jsem si udělar radost alespoň dnes, po pětatřiceti letech. Jen ještě musím vymyslet, kam ten krám postavím :-)
V sobotu 18. května jsem si udělal výlet na pražskou radioburzu. Trochu jako náhradu za Kozákov týden předtím, kam jsem se nedostal. Sice pokud jde o obsazenost a nabídku, myslím že pražská radioburza srovnání s Kozákovem nesnese, ale co se dá dělat. Jinak se vše vydařilo, potkal jsem množství známých a kolegů posluchačů. Cestu zpět jsem tradičně pojal výletně, první místo které jsem navštívil byl areál dávno zrušeného strašnického středovlnného vysílače.
Dnes je na jeho místě jakýsi dvůr a dál sportovní hala, nic zde nepřipomíná rádiovou minulost.
Až na pamětní tabuli v ulici Na Třebešině.
O kousek dál jsem dorazil k areálu Svobodné Evropy.
Jak je to dnes s tou velkohubě proklamovanou svobodou by se dnes už mohli dva hádat, ale nechme politiky.
Za další křižovatkou začínají Vinohrady a věžák Stimbuildingu, ze kterého vysílají Country radio a Beat.
Jak se tak ze zvyku rozhlížím po střechách, co je tohle?
To není satelitní ani datová parabola, pravděpodobně pozůstatek dálkového televizního příjmu.
Dále už bez fotoreportáže.... Jak jsem šel Vinohradskou dolů, vidím že před rozhlasem je nějaký šrumec. Kdyby mě napadlo podívat se na web dříve, zjistil bych že rozhlas měl den otevřených dveří. To mě trochu zamrzelo, pár návštěv rozhlasu jsem už absolvoval. Ale řada by na mě přišla až navečer a to už mi nestálo za to. A navíc by se u vstupu přes bezpečnostní rám asi hodně divili, co to táhnu za krámy.... Tak třeba za rok.
Alespoň jsem zašel do vestibulu a na památku jsem si odnesl placku, až doma jsem zjistil že genderově špatnou. Ale zde se to snese:
Na závěr jsem to ještě vzal přes liblický vysílač. Naštěstí jsem ho pohřbil předčasně, stožáry stojí, Country Radio z něj jede.
Získal jsem zajímavou anténu - tovární aktivní anténu RF System DX10. Nyní už je anténa namontovaná na "sloupku aktivních antén".
Zbývá ještě dořešit definitivní připojení do anténního rozvodu, které je zatím spíš provizorní. Následně proběhne porovnání s ostatními anténami. Trochu problém je razantní povánoční nárůst rušení od spínaných zdrojů.
Další pokusnou anténou je proto feritová anténa pro pásmo 80m, které je asi tím "nejzablitějším" a na běžné antény se zde v odpolední a večerní době, kdy je "elektrošrot" nejvíc v provozu, nedají poslouchat ani nejsilnější stanice.
Přestože klasická "feritka" není rozhodně nejúčinnější anténou, v tomto případě se zdá jako velmi vhodná. Především ve spojení s malými bateriovými rádii typu TecsunPL330, které jsou citlivé, ale mají rezervy v odolnosti a selektivitě.
Jeho základem je pozůstalost po Vláďovi OK1MVV. Muzejní koutek je umístěn v budově úřadu městysu Doudleby nad Orlicí a pro zájemce o prohlídku je přístupný po domluvě se správcem p. Kozlem na telefonu 771 139 550.
V místě bohužel nelze vysílat, není možné zde natáhnout antény. Transceiver Otava je v chodu pouze na příjem v pásmech 80, 40 a 20m přes rámovou anténu.
Na vysvětlení - "Cihelna" je vojenská akce pořádaná na konci srpna poblíž města Králíky ve spolupráci s tamním vojenským muzeem. Kromě armády a armádní techniky, police a hasičů se jí účastní i kluby vojenské historie které předvádí bojové ukázky na zadané téma, letos to bylo Slovenské národní povstání.
Zpět k rádiové technice. Samozřejmě mně zaujal spojařský radiovůz:
Samuzřejmě už to není Uaz, ale lanďák a dokonce s vlekem:
Velice zajímavá je krátkovlnná anténa v podobě dvojité smyčky:
Z druhé strany auta je namontovaná anténa pro VKV. trochu mě překvapilo, že není "nazeleno" :-) ale hezky se duralově leskne:
U auta dokonce stála i informační tabule s celkem podrobnými údaji:
A ještě parabola pro satelitní komunikaci:
Znáte někdo plošné spoje na následujícím obrázku?
Zatím vím jen to, co se z nich dá odhadnout - jeden je od tuneru pro OIRT pásmo, druhý bude možná zesilovač nebo nějaké pomocné obvody, má to zřejmě původ od Klubu Elektroakustiky (Transiwatt, p. Janda, atd) a je to asi ze sedmdesátých let. Uvítám, pokud někdo bude vědět podrobnosti nebo znát konkrétní konstrukci. Díky předem.
Zpět