Zpět

Vysílač Moravská Ostrava

O většině nově vybudovaných vysílačů se v dobovém tisku podrobně psalo. Vysílač Moravská Ostrava, postavený v roce 1929 byl ale výjimkou - alespoň v radiotechnických časopisech, které mám k dispozici, o něm z neznámých důvodů nebyla sebemenší zmínka. Náhodou jsem ale sehnal knihu "Prvních deset let československého rozhlasu", ve které se o ostravském vysílači podrobně píše. Z ní také pocházejí následující výňatky:

Pro severní Moravu a Slezsko byla vybudována stanice v Moravské Ostravě. Pokusné vysílání bylo zahájeno dne 25. května 1929. Její antenní energie jest 11,2kW. Příslušná studia byla zřízena v hasičské zbrojnici na Denisově náměstí.

Stanice byla instalována ve Svinově, 7km západně od Moravské Ostravy, v roce 1928. Stanice je od firmy Standard Telephone and Cables Ltd (poznámka - v jiném místě knihy je zmíněna firma Standard Electric Co).

Vlastní vysílač je namontován do osmi skříní ve vysílací místnosti. Tyto skříně obsahují po řadě: rozvod střídavého proudu, rozvod stejnosměrného proudu, oscilátor a modulátor, usměrňovač, zesilovač, vazební obvod, koncový zesilovač a laděný obvod. Stálou nosnou vlnu vysílače udržuje oscilátor systému Colpittova. Oscilátor je uložen ve dřevěné tepelně isolační skříňce a odstíněn vodivým obložením. Zesílené mikrofonní proudy, přivedené do vysilače, zesilují se znovu v nízkofrejvenčním odporovém zesilovači. Ten je vázán k modulační lampě, která mění amplitudu vysokofrekvenčních proudů v modulovaném zesilovači. Modulace je systému Heisingova. Modulovaná vysokofrekvenční energie se dále zesiluje v zesilovači se čtyřmi lampami po 250 wattech chlazenými vzduchem. V anodovém obvodu tohoto zesilovače se kontroluje nosný kmitočet pomocí velmi přesného krystalového vlnoměru. Další zesilovací stupeň má jednu lampu chlazenou vodou o nominálním výkonu 10kW. Tento zesilovač je vázán oscilačním vazebním obvodem na koncový zesilovač se čtyřmi lampami po 10 kilowattech, rovněž vodou chlazenými.
Antena je tvaru "T". Je zavěšena na dvou železných věžích vysokých 50m. Její vodorovná část se skládá ze 6 bronzových lan, dlouhých 35m. Lana jsou držena od sebe měděnými kruhy. Přívod modulované vysokofrekvenční energie do anteny děje se střechou budovy. Ke zlepšení uzemnění je pod antenou položena do země síť vodivých drátů do hloubky asi 30cm.

Elektrickou energii pro vysílací stanici přivádí primární vedení Moravskoslezských elektráren o napětí 3 x 22 000 voltů. Toto napětí se transformuje v transformovně, postavené opodál budovy vysílací stanice, na 3 x 220 voltů a přivádí se kabelem do hlavního rozvodu ve strojovně vysílací stanice. Hlavní rozvaděč je spojen přes hlavní vypinač s rozvodem střídavého proudu ve vysílací místnosti. Z této místnosti se spouštějí motory agregátů, vyrábějících žhavicí proud pro lampy vysílače a usměrňovače a všechna potřebná anodová a přížková napětí. Agregáty jsou umístěny ve strojovně a tvoří dvě soupravy, z nichž jedna je vždy v provozu, druhá v reservě. Každá souprava má tři jednotky. Jsou to: motorgenerátor na 24 voltů a 250 ampérů pro žhavení lamp 10kW v obou posledních vysokofrekvenčních zesilovacích stupních, motorgenerátor na 250 voltů mřížkového předpětí, generátor na 14 voltů pro žhavení vzduchem chlazených lamp po 50 a 250 wattech, na společné ose s generátorem na 800/1600 voltů a s pohonným motorem. Generátor na 800/1600 voltů dodává annodové napětí pro vzduchem chlazené lampy a to 800 voltů pro lampy po 50 wattech a 1600 voltů pro lampy o 250 wattech. Anodové napětí 10 000 voltů pro vodou chlazené lampy dodává kenotronový usměrňovač, na jehož tři lampy se přivádí ze zvláštního transformátoru střídavé napětí 3 x 17 000 voltů. K vyrovnání usměrněného napětí slouží elektrický filtr z tlumivek a kondensátorů.
Motory agregátů se spouštějí z panelu rozvodu střídavého proudu. Buzení generátorů se řídí z panelu rozvodu stejnosměrného proudu, kde jsou též kontrolní voltmetry stejnosměrných napětí. Lampy o výkonu 10kW jsou chlazeny vodou. Všechny tyto vysílací lampy a také usměrňovací lampy jsou zapojeny do jednoho vodního potrubí, v němž obstarává oběh vody odstředivá pumpa, poháněná motorem. Druhá stejná pumpa je v reservě. Ohřátá voda proudí do čtyř chladicích těles, jež jsou zároveň s odstředivými pumpami postavena do zvláštní místnosti. Ventilátor o výkonu 22.000 m kubuckých vzduchu za hodunu saje zvenčí vzduch na chladicí tělesa. Ve vodním vedení je pojistný ventil, který pomocí relé vypne anodová napětí i žhavení, klesne-li tlak vody v potrubí. Je to bezpečnostní opatření, aby se nezničily velké vysílací a usměrňovací lampy, kdyby z potrubí vytekla voda anebo kdyby nepracovala odstředivá pumpa.
Ve stanici je ještě postaráno o to, aby se zabránilo úrazům vysokým napětím. Celé vysílací zařízení je uzavřeno drátěnou klecí a při otevření dveří se se samočinně vysoká napětí vypnou.

Zpět